BNH Competitions

Interclub

North Harbour Interclub 2017

The North Harbour Interclub competition has finished for 2017.  The team places are below.

Interclub Places 2017

Place Open League 1 Open League 2 Open League 3 Mixed League 1
1 North 3040 ORD Flites OP3 Mairangi Bay
2 Grammar 1 Family Club 1 MTS BC North 3040
3 Facebook BC Exist Master BC Exist Ace Flites
4 DNA Flites Facebook ECBBC 2 Facebook
5 IMBC Orewa Club Mairangi Bay 1 Taka League
6 Takapuna 1 North 3040 ECBBC 1 Grammar 2
7 Bridge Beyond 2 Family Club 2 Mairangi Bay 2
8 Bridge Beyond 1 North 3040T2 EC Exist Star
9 Mairangi Bay
10 Taka Monday

The winners will be awarded their medals and prizes at the Annual Gala Dinner on Saturday 11 November.

Please email info@bnh.org.nz for tickets and further information.

 

Closed Champs

North Harbour Closed Championships 2017

Congratulations to all players that participated in the 2017 North Harbour Closed Championships competition.  Prizes will be awarded at the North Harbour Gala Dinner & Prizegiving on Saturday 11 November.

Click here for the results:

Click here to view the draws

 

Summer League

It’s All About ‘SUMMER LEAGUE’ 2018 – GET YOUR TEAM TOGETHER

Summer League is kicking off again in January 2018 and team registration is open.  Organise your team of friends, club mates, work colleagues or just a bunch of strangers.  It’s all about fun and fitness, ready for the season ahead.

Entries Close: Wednesday 17 January 2018
Play Begins: Wednesday 31 January – teams will play either Monday or Wednesday depending on entries
Team Fees: $44.00 per team/per tie
Prizes will be awarded to the winning team in each section.

Click here to register your team 

Summer League Information

Summer League Rules 2018


Good luck for the competition!!

Ladders

NORTH HARBOUR LADDER COMPETITION

The mixed doubles draw for week 1 has been published online and can be view via the links below.  Play begins for mixed doubles on Wednesday 5 April at 7pm.  Each box from 1-9 has four pairs with play being the best of 3 games to 21 points (no extention). Box 10 which is a box of 5 pairs is to be played 1 games to 31 points (no extention).

The singles draw for week 1 has been published and can be viewed via the links below.  Play for singles begins on Monday 10 April at 7pm.  There are 9 boxes of 5 players and 1 box of 6 players.  Each box has one court on the first two rounds with extra courts being on from 10pm-11pm if needed to finish.  On the other four weeks, box 10 has two courts.  Each match will be played 1 game to 31 points (no extention).  Each box number relates to the court you are playing on i.e. Box 1 =court 1, Box 2 = court 2 etc.  Box 10 has courts 10 & 11 (except for the first two rounds).

The doubles draw is available for the ties on 12 April at 7pm.  Each box has five pairs and play is 1 game to 31 points (no extention).  Each box number relates to the court number i.e. Box 1 = court 1, Box 2 = court 2 etc.

The doubles draw will be made available within the next few days.

Singles Ladder: 10 April – 29 May (6 weeks) no play Easter Monday or 24 April (World Masters Games) $60 Registered; $100 Non-registered
Doubles Ladder: 12 April – 29 June (6 weeks playing alternate weeks) no play 26/27 April (World Masters Games) $60 Registered (each); $80 Non-registered (each)

THERE IS NO MIXED LADDER ON WEDNESDAY 18 APRIL
Mixed Doubles Ladder: 5 April – 22 June (6 weeks playing alternate weeks) no play 26/27 April (World Masters Games) $60 Registered (each); $80 Non-registered (each)

Entries for all events has closed.  Payment must be made to Badminton North Harbour Acc 03-0104-0130600-25 by Friday 31 March or your entry will not be accepted.  Please put your name as the ‘reference’ and ladders as the ‘particulars’.  If you are paying for a partner, please email lisa@bnh.org.nz and specify exactly how much the payment is for and who it is for.

 

Mixed Doubles Draw Week 6

Doubles Draw Week 5

Doubles Points

DOUBLES LADDER WINNERS
1st Place: Jiawei Lee/ Angus Yeh
2nd Place: John Zhang/Jamie Zhou
3rd Place Hannah Zhou/Mi Zhou

Singles Points

SINGLES LADDER WINNERS:
1st Place:  Abhinav Manota
2nd Place: Stephen Bowden
3rd Place: Nicholas Koe

Mixed Doubles Points

MIXED DOUBLES LADDER WINNERS
1st Place Nicholas Koe/Garbo Choi
2nd Place Benson Leng/Miho Senzaki
3rd Place Lee Chang/Hannah Zhou

Click here to view the draws online

Ladder information and rules